اخبار
111115
1395/12/28 شنبه هرگونه برداشت شن و ماسه از رودخانه های گیلان تا پایان اردیبهشت ممنوع است  اداره کل  حفاظت محیط زیست گیلان  با نظر به اصل  50 قانون اساسی جمهوری اسلامی  ، حفاظت از رودخانه های استان در برابر  برداشت بیرویه را  یکی از اهداف و رسالت های خود قرار داده  و با همکاری سایر ادارات و نهادها برای نیل به این مهم فعالیت می کند .
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان قربانعلی محمدپور مدیر کل محیط زیست استان گفت که صدور مجوز برداشت  از معادن رودخانه ای توسط سازمان صنعت و معدن و تجارت به عنوان مرجع صدور  مجوز  و با استعلام از مراجع مرتبط نظیر  اداره کل حفاظت محیط زیست ،  آب منطقه ای ، امور اراضی ، جهاد کشاورزی   و ... بر اساس موقعیت مکانی اراضی مورد تعرفه  انجام می پذیرد .  پاسخ به استعلام دریافتی و صدور مجوز زیست محیطی  توسط این اداره کل  بر اساس ضوابط زیستمحیطی  فعالیت های معدنی و" شیوه نامه کارشناسی جهت  بررسی  و  نظارت  بر  بهره برداری  از شن  و ماسه رودخانه  ای "  ابلاغی سازمان حفاظت محیط زیست   ونیز  بررسی های میدانی و کارشناسی در کمیته های فنی شهرستانی و استانی صورت می پذیرد .
وی افزود اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان به عنوان یکی از اعضای اصلی هیئت شن و ماسه استانداری  ، با همکاری معاونت محترم عمرانی ،  خط مشی ها و سیاستگزاری های این حوزه را پیگیری می نماید و در این راستا با اداره کل بحران ، معاونت قضایی پیشگیری از وقوع جرم  و شورای حفظ حقوق بیت المال در راستای توسعه پایدار استان در این حوزه  فعالیت نموده  و نیازمند همکاری و همراهی سایر نهاد ها ، سازمان ها و ارگان های ذیربط  می باشد .
محمدپور گفت رودخانه ها اکوسیستمهایی مهم بوده که بنحوی میتوان آنها را زنده تصور نموده ومحیط زندگی بسیاری از آبزیان و جانوان را تامین نموده و فواید اقتصادی و اجتماعی زیادی برای جوامع انسانی فراهم می نماید.
برداشت شن و ماسه از رودخانه ها اثرات زیست محیطی سنگینی دارند از جمله تغییر سیمای رودخانه وحذف و بهم زدن بستر زیست آبزیان  .
یکی از این نقش ها ی مهم رودخانه ها ، فراهم سازی بستر مناسب برای زادآوری ماهیان دریای خزر است نظر به اینکه رودخانه هایی که به دریای خزر می ریزند بعنوان رودخانه های حفاظت شده محسوب می شوندو این رودخانه ها به لحاظ شرایط خاص اکولوژیکی  و موقعیت جغرافیایی نقش بسزایی در تکثیر و پرورش آبزیان و سایر زیستمندان موجود در رودخانه ایفا می نمایند؛ لذا با توجه  به فرا رسیدن  موسم زاد آوری و تخم ریزی  آبزیان در این فصل ، برداشت مصالح رودخانه ای از تاریخ 15/12/95 لغایت 31/2/96ممنوع  اعلام شده است.
با عنایت  به آمار مجوزهای صادره معادن شن و ماسه استان در سال 1395 از تعداد 408 استعلام واصله تعداد 323 درخواست موافقت گردیده که حجم مجوزهای صادره حدود دو میلیون و پانصد هزار مترمکعب می باشد؛قابل ذکر است که حجم صادره در سال 1393 حدود یک میلیون و نهصد  مترمکعب و در سال 1394 حدود یک میلیون و هفتصد مترمکعب بوده است.
 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ