اخبار برگزیده

دستورالعمل شكار و صيد سال 98


دستورالعمل شكار و صيد در سال 98 اعلام شد .

به گزارش روابط عمومي حفاظت محيط زيست گيلان دستورالعمل صدور پروانه انتفاعي  شكار به روش كومه و هكش نما در سال 98 اعلام شد . 

1 – روزهاي مجاز جهت شكار  چهارشنبه و پنجشنبه  ميباشد  .

2- صدور پروانه تنها براي افراد بومي كه از اين طريق امرار معاش مي نمايند ، مجاز مي باشد .

صدور مجوز براي متقاضياني كه از بندهاي دستورالعمل تخطي نمايند ، براي سال آينده ممنوع خواهد شد .

*** دستورالعمل  صدور پروانه انتفاعي بهره برداري از آب بندانها

 1. بهره برداري تنها براي جوامع محلي كه جنبه معيشت دارد مجاز مي باشد .
 2. - روزهاي مجاز به چهارشنبه و پنج شنبه تغيير يابد .
 1.  - تعداد مجاز قيد شده 10قطعه  مي باشد  .

دستورالعمل  .صيد سهره

 • بندهاي دستورالعمل سال 97 در دستورالعمل سال 98 لحاظ گردد .( در انتهاي خبر درج شده است ).

دستورالعمل صدور پروانه عادي شكار پرندگان

 1. روزهاي مجاز شكار به چهارشنبه و پنجشنيه تغيير يابند .
 2. تعداد مجاز شكار ، سه قطعه در روز مي باشد .

همچنين  در راستای حمایت از جوامع محلی که بخشی ازمعیشت آنها به بهره برداری از حیات وحش وابسته است و با هدف جلب مشارکت آنها در راستای همکاری با سازمان جهت حفاظت و بهره برداری پایدار از اجزای تنوع زیستی، ادارات کل حفاظت محیط زیست استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، تهران، خراسان شمالی، زنجان، قزوین ، کرمان، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد مقتضی است با رعایت قوانین و مقررات شکار و صید و شرایط ذیل، نسبت به صدور پروانه انتفاعی شکار (زنده گیری) سهره طلايی با تور اقدام نمايند.

 1. پروانه موضوع این دستورالعمل صرفا برای افرادی صادر می شود که از این طریق امرار معاش(تنها برای ساکنین محلی و جوامع بومی همان منطقه به عنوان معیشت جایگزین صادر شود)  می نمایند.
 2. فصل مجاز شکار از تاریخ صدور این دستورالعمل تا پایان بهمن ماه سال جاری است.
 3. تعداد مجاز شکار (زنده گيري) 10 قطعه در هر روز تعيين مي‌گردد.
 4. پروانه مذکور فقط در محدوده شکارگاه های آزاد استان (برابر تقسیمات کشوری) دارای اعتبار است.
 5. شکارچیان صرفا مجاز به زنده گیری سهره با تور بوده و استفاده از سایر ادوات زند ه گیری و روش ها ممنوع است.
 6. روزهاي مجاز شکار سه روز پایانی هفته  (سه شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه) اعلام مي گردد.
 7. بهای پروانه یک میلیون و پانصد هزار ريال تعيين مي گردد که در ازای ارائه فیش بانکی صادر خواهد شد.
 8. پروانه صادره غیرقابل انتقال به غیر بوده و ملصق به عکس متقاضی می باشد.
 9. دارنده پروانه مکلف است در صورت فروش یا واگذاری بیش از یک پرنده زنده گیری شده به غیر علی الخصوص عاملین فروش پرنده، مشخصات کامل فرد مورد نظر یا عامل فروش، نشانی محل کار و تعداد پرندگان واگذار شده در هر مرحله را بلافاصله کتبا به اداره کل استان مربوطه گزارش نماید.
 10. دارنده پروانه مکلف است تا در پایان فصل گزارشی از تعداد پرندگان صید شده در هر سفر، محل صید آنها و مجموع تعداد پرندگان صید شده در طول فصل را در قالب جدولی که به پیوست این دستورالعمل بوده و توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان همراه با پروانه به متقاضی تحویل می گردد تهیه و حداکثر ده روز بعد از اتمام فصل به اداره کل استان تحویل نماید. بدیهی است در غیر اینصورت در سال های بعد، در هیچ یک از استان های کشور برای متقاضی پروانه صادر نخواهد شد.

تبصره:  اداره کل حفاظت محیط زیست استان با توجه به قید ماده فوق در دستورالعمل سال قبل، مکلف است درخصوص متقاضیانی که سال گذشته از آن استان پروانه دریافت نموده اند بدوا گزارشات و جداول تکمیل شده مربوط به زنده گیری سال قبل را دریافت و سپس برای سال جاری پروانه صادر نماید و صدور پروانه برای اشخاصی که اطلاعات مذکور را ارائه ننمایند ممنوع است.

 1. مسئولیت تحویل فرم ها به متقاضیان پروانه ها و همچنین اخذ گزارشات و فرم های تکمیل شده از دارندگان پروانه در پایان فصل بر عهده اداره کل استان می باشد.
 2. دارنده پروانه موظف به همکاری با مأمورین اجرایی محیط زیست در اجرای قوانین شکار و صید و شناسایی  و معرفی متخلفین و شکار چیان غیر مجاز خواهد بود.
 3. اداره کل استان موظف است سالانه نسبت به برآورد و جمعیت گونه مورد نظر اقدام و براساس جمعیت موجود، اقدام به صدور پروانه نماید.
 4. با استناد به نتایج حاصل از درخواست های ارسالی از استان ها، سوابق مورد بررسی صدور پروانه در سال های قبل و پاسخ به استعلام اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید، در راستای کمک به حفظ جمعیت گونه و ضابطه مند نمودن دستورالعمل های شکار، صدور پروانه در استان های البرز، آذربایجان غربی، اصفهان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان،سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان ممنوع است.
 5. اداره کل استان مکلف است تا گزارشات و جداول موضوع بند 9 و نیز آمار دقیق  پروانه های صادره (همراه با نام متقاضی) را در پایان فصل به اداره كل حفاظت و مدیریت شکار و صید و دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی ارسال نماید. بدیهی است در غیر این صورت در سال بعد اجازه صدور پروانه به استان داده نخواهد شد.
 6. اداره کل استان موظف است سالانه سرشماری و جمعیت گونه مورد نظر را مورد بررسی قرارداده و براساس جمعیت موجود اقدام به صدور مجوز نماید.
بيشتر