اخبار برگزیده

هشدار کلانتری در پیام نوروزی: سازمان محیط زیست دیگر مجوز تولید موتور یورو۴ را به خودروسازان نمی دهد

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: با توجه به پیش بینی که در قوانین مختلف صورت گرفته از اول سال ۱۳۹۹ دیگر مجوز تولید موتور یورو ۴ در داخل کشور برای خودرو ها داده نمی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری در پیام‌نوروزی خود به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ گفت: بنابراین صنایع خودروسازی از اول سال۹۹ موظفند که استانداردهای خود را بالا ببرند و موتورهایی با استاندارد یورو۵ بر روی خودروها نصب کنند، برای این منظور با صنایع خودروسازی جلساتی داشتیم و به تفاهم رسیدیم.
وی افزود: امیدوارم امسال سال پربرکتی باشد، درست است که در سال ۹۸ مشکلات نسبتا زیادی را بخصوص با تحریم های ضد بشری آمریکا داشتیم اما دستاوردهای محیط زیست دستاوردهایی بود که در برنامه پیش بینی شده بود و با تلاش همکاران با حداقل خسارتها از آن برنامه ها، سال ۹۸ را به پایان بردیم.
وی ادامه داد: سال ۹۸ از نظر بارندگی سال خوبی برای محیط زیست و حیات وحش کشور بود، با توجه به بارش هایی که تقریبا در بیشتر نقاط کشور رخ داد، حیات وحش مشکلات کم آبی را کمتر لمس کردند بنابراین با توجه به سرشماری هایی که در حیات وحش انجام شد سال خوبی را سپری کردیم. کلانتری اظهار داشت: از نظر کاری سال نسبتا خوبی بود توانستیم با منابعی که از محل صندوق توسعه ارزی کشور پیش بینی شده بود سال خوبی را برای مهار گرد و غبار داشته باشیم، با اقداماتی که دستگاههای اجرایی، سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری، سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری ها صورت گرفت، توانستیم بخش عمده ای از گرد و غبار با منشا داخلی را مهار کنیم و امیدواریم در سال ۹۹ هم با تصویب بودجه پیشنهادی دولت این کار ادامه یابد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: سال گذشته توانستیم حقابه تالابهای کشور را به رسمیت دولت و وزارت نیرو برسانیم و بر این اساس حقابه تالابها که حقابه های زیست محیطی است و همچنین حقابه های رودخانه ها به موازات تامین حقابه کشاورزی کشور را تصویب و تامین کنیم. وی گفت: همچنین درباره مسائل مربوط به ارزیابی طرحهای عمرانی و  توسعه ای کشور توانستیم متوسط حدود سه سال دولتهای قبل را به ۴۵ روز برسانیم و کمک بزرگی کنیم به توسعه تولیدات داخلی کشور تا با این کاهش زمان، تولید کنندگان دیگر سالها منتظر تصویب ارزیابی طرحهای توسعه ای از سوی سازمان حفاظت محیط زیست نباشند. معاون رییس جمهور افزود: همچنین سال خوبی برای نیروهای محیط زیست بود چون سازمان حفاظت محیط زیست و نیروهای آن از مصوبات مجلس و دولت در سنوات گذشته به دلیل نداشتن اعتبارات از محل افزایش ۵۰ در صدی فصل دهم بی بهره بودند گرچه به نوعی برای محیط بانان کشور بخشی از این افزایش را تامین کرده بودیم اما تمام نیروها شامل این مصوبه نمی شدند که با توجه به پیگیری هایی که انجام شده بود و مصوبه هیات وزیران، از اول اسفندماه سال۱۳۹۸ احکام این افراد صادر شد و دریافتی ها از سال۹۹ افزایش قابل ملاحظه ای خواهند داشت.
وی اظهار داشت: در سال ۹۸ لایحه حمایت از محیط بانان در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، با توجه به اصلاحاتی که در مجلس شورای اسلامی انجام گرفته بودشورای نگهبان این اصلاحات را صحیح ندانست و با توجه به لایحه دولت مجلس شورای اسلامی دوباره اصلاحیه ای انجام داد که شورای نگهبان آن را تصویب کرد و بر این اساس محیط بانان هم از اول سال ۹۹ همتراز نیروهای انتظامی کشور از قوانین ذیربط استفاده خواهند کرد لذا دردسر کمتری برای حفاظت از محیط زیست کشور خواهند داشت.
کلانتری گفت: در سال ۱۳۹۹ طبق پیشنهاداتی که داده شد از سوی هیات وزیران در قانون بودجه سال ۹۹، همکاران برای پالایش و کنترل بیشتر صنایع و بهره مندی از محل یک درصد جرایمی که در سنوات گذشته اخذ می شد و سازمان محیط زیست از محل این جرایم بی بهره بود، دستشان بازتر خواهد بود، قانون پیش بینی کرده که در سال ۱۳۹۹ یک سوم آن جرایم برای بهبود وضعیت محیط زیست کشور تخصیص داده شود که با این کار می توانیم به محیط زیست کشور بیشتر کمک کنیم و در راه شعار خود که ۸۰ میلیون محیط بان است، از محیط زیست کشور حراست و حفاظت کنیم.
وی افزود:امیدوارم سال خوبی را برای حفظ محیط زیست کشور داشته باشیم همچنین سال خوبی باشد برای محیط زیست نسل های بعد چون ما باید پاسدار محیط زیست و حفاظت از آن برای نسل های بعد هم باشیم گرچه در سنوات گذشته از این شعار کمی فاصله داشتیم اما تمام هدف ما حفظ منابع پایه کشور، حفظ محیط زیست، هوای سالم، حفظ حیات وحش و حفظ منابع ژنتیکی برای بهره برداری نسلهای آینده است. امیدوارم همچنان با ۸۰ میلیون محیط بان ایران را پایدار نگه بداریم و توسعه پایدار را در راستای حفاظت از محیط زیست همچنان ادامه دهیم.
بيشتر