اخبار برگزیده

تشکیل کارگروه مبارزه با آلودگی هوا به ریاست استاندار در گیلان

تشکیل کارگروه مبارزه با آلودگی هوا به ریاست استاندار در گیلان

 دومین جلسه کارگروه آلودگی هوای استان به ریاست استاندار در استانداری  گیلان برگزارشد .

به گزارش روابط عمومي اداره کل حفاظت محيط زيست گيلان ،  جلسه کارگروه آلودگی هوا به ریاست استاندار در سالن الغدیر استانداری برگزار شد ، در این جلسه مدیر کل حفاظت محیط زیست گيلان گزارش کاملی از وضعیت آلاینده های استان و اثرات آن بر محیط زیست حساس و شکننده اين استان ارائه نمود. دکتر ساسان کفایی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت نبايد تصور كنيم، گیلان به‌ دليل برخورداري از دريا، جنگل و جلگه در معرض آلودگي هوا نيست .‌ دکتر کفایی به موضوع پایش دقيق و گزارش‌گیری از مناطقی از استان که بیشتر در معرض خطر آلودگی هوا قرار دارند، اشاره کرده و با بیان اینکه تصميم‌گيري درست و مناسب براي امور جامعه و مردم از رسالت‌هاي محوري مديران است، گفت: براي تصميم‌گيري در خصوص امنيت جان و سلامت مردم نيازمند اطلاعات و برنامه‌ريزي دقيق و همکاری همه مسئولان هستيم.

در ادامه دکتر ارسلان زارع در جلسه کارگروه آلودگی هوای گیلان، حفاظت و صیانت از سلامت شهروندان را از جمله وظایف حاکمیت و دولت دانست و اظهار داشت: براساس قانون، تکالیفی برای دستگاه‌های اجرایی و مردم تعیین شده که برای اجرای قانون هوای پاک باید عزم جدی وجود داشته باشد. 
 
وی بر لزوم اطلاع‌رسانی به مردم و آگاهی بخشی نسبت به تکالیف مندرج در قانون هوای پاک با استفاده از ظرفیت صدا و سیما و رسانه‌ها تأکید و تصریح کرد: باید از ابزارها و فن‌آوری‌های لازم منطبق بر دانش و فناوری اطلاعات برای بررسی و پایش میزان آلودگی و گرد و غبار استفاده کرد. 
نماینده عالی دولت در گیلان به پایش لحظه‌ای میزان آلایندگی هشت واحد صنعتی بزرگ استان اشاره و بر ضرورت بررسی دقیق محیط‌زیست و صمت نسبت به واحدهای دیگر تأکید کرد.
وی ادامه داد: آن دسته از صنایعی که موظف به نصب سنسورها و ابزارهای پایش آنلاین هستند باید تا پایان سال‌جاری این اقدام را عملیاتی کنند و در این مسیر صاحبان صنایع خود را ملزم به مراعات دستورالعمل‌ها بدانند. 
دکتر زارع بر لزوم استفاده از ظرفیت همراهی و مشارکت بیشتر مردم در امور مختلف نیز تأکید و به برخی از دستاوردهای این مهم اشاره و خاطرنشان کرد: براساس گزارش رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، در سنوات گذشته بالغ بر ۱.۵ میلیون تن کاه و کلش ناشی از برداشت شلتوک و محصول برنج آتش زده می‌شد که با اطلاع‌رسانی صورت گرفته و آگاهی از مزیت‌های اقتصادی آن، شاهد کاهش این امر هستیم. 
استاندار گیلان به آسیب‌های آلایندگی برخی از ساختمان های دولتی و خصوصی از جمله موتورخانه ها معادل چند خودروی آلاینده اشاره کرد و گفت: محیط‌زیست و استاندارد مکلف به پیگیری جدی در این خصوص و صدور اخطار پلمپ برای ساختمان های آلاینده و اصلاح وضع موجود هستند. 
وی با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت قانون مدیریت بحران در خصوص رفع آلودگی هوا، افزود: باید با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی متناسب با دستگاه‌های اجرایی ، برای بهبود وضعیت استانداردها گام‌های مؤثری برداشته شود. 
در این جلسه علاوه بر پیگیری مصوبات جلسه گذشته این کارگروه، اقدامات انجام شده در دستگاه‌های اجرایی در خصوص قانون هوای پاک بررسی شد.
عكس های مرتبط :
بيشتر
سال 1400 سال توليد ، پشتیبانی ها ، مانع زدایی ها