اخبار برگزیده

با مشاهده مار بومی یک و‌نیم متری ؛ شایعات رویت مار غول پیکر درشفت پایان یافت+ فیلم

با مشاهده مار بومی یک و‌نیم متری ؛ شایعات رویت مار غول پیکر درشفت پایان یافت+ فیلم

معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: اخیراً فیلمی از مار آبی چلیپر در فضای مجازی دست به دست می‌شود، که این مار ، بومی، غیرمهاجم و غیرسمی است که حداکثر اندازه آن به یک متر و نیم می‌رسد.
به گزارش روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان، تورج صادقی گفت: پس از انتشار فیلم منتسب به مار عظیم غول پیکر شفت، موضوع به وسیله کارشناسان متخصص در این بخش مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: فیلم منتشره از مار به خوبی گویای جثه این مار بوده و با توجه به پوشش گیاهی اطراف مار می‌توان تخمین زد که جثه مار کمتر از یک و نیم متر است.

صادقی درباره گونه و رفتارشناسی این گونه مار نیز گفت: طبق بررسی میدانی اولیه کارشناسان این اداره با جمع بندی توصیفات مردم منطقه احمدسرگوراب تشخیص داده شده بود که گونه مورد اشاره مردم محل از نوع چلیپر است که با انتشار این فیلم مشخص شد که گمانه‌زنی‌ها درست بوده و طبق بررسی به‌عمل آمده کارشناسان متخصص خزندگان، با توجه به طرح و رنگ پوست مار موجود در فیلم و همچنین فرم و یکنواختی ضخامت تنه مار در فیلم، گونه مار چلیپر تشخیص داده شد که یک مار بومی گیلان بوده و تقریباً در تمام زیستگاه‌های آبی استان یافت می‌شود.

 معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی  محیط زیست گیلان درباره رفتارشناسی مار چلیپر گفت: مار چلیپر از خانواده آب‌ماران با نام علمی Natrix tessellata بوده و با تعداد و پراکندگی زیاد در زیستگاه‌های آبی استان یافت می‌شود و جزو گونه‌های بسیار آرام با درجه تهاجمی بسیار کم است.

این مقام مسئول در باره اینکه آیا مار چلیپر تهدیدی برای مردم، شالیکاران، دامها یا طیور اهالی تلقی می‌شود یا خیر؟ نیز گفت: در اردیبهشت ماه ، سال ۱۴۰۰ هزاران حلقه از مار چلیپر در اسکله بندرانزلی پدیدار شدند و همان زمان موضوع مار خبرساز شد اما هیچ اثری از گزش یا حمله یا آسیب از جانب این گونه به انسان گزارش نشد و همانطور که گفته شد مار چلیپر در گروه مارهای بسیار آرام با درجه تهاجمی بسیار کم قرار دارد و از نظر احتمال خسارت به دام و طیور مار آبی چلیپر توانایی شکار جوجه‌های کوچک پرندگان را دارد اما تغذیه تخصصی این مار از ماهیان، قورباغه‌ها و جانوارن آبزی است.

برای مشاهده فیلم اینجا کلیک کنید.
بيشتر
شعارسال 1402 مهار تورم ، رشد تولید