.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: 158aed8
 • چرایی ثبت جهانی جنگل های هیر کانی
 • 1398/4/16 يكشنبه2019-07-07T12:57:24+04:30.
 • با تأیید کارشناسان IUCN در چهل و سومین اجلاس یونسکو، جنگل‌ های هیرکانی به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

  به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان :جنگل های هیرکانی  (Hyrcanian Forests) نوار سبزی به طول 850 کیلومتر و مساحت یک میلیون و هشتصدو پنجاه هزار هکتار هستند که سواحل جنوبی دریای خزر را پوشانده اند. نام این جنگل ها از نام قدیم گرگان که در گذشته هیرکان خوانده می شد وبه معنی سرزمین گرگهاست، گرفته شده است

  (Hyrcania (/hərˈkeɪniə/) (Greek: Ὑρκανία Hyrkania, Old Persian: Varkâna (Wolf's Land)منطقه ای جنگلی در کرانه جنوبی دریای خزر و شمال رشته کوههای البرز که غنا و تنوع زیستی، گونه های بومی،نادر و منحصر به فرد گیاهی و جانوری و زیبایی حیرت انگیز طبیعی اش چشم هر بیننده ای را به خود خیره می

  کند. این جنگلها باقی مانده جنگلهای پهن برگ خزان کننده از 25 تا 50 میلیون سال پیش هستند و مرز درختی درآنها از 28- متر تا 2500 الی 2800 متر از سطح دریا امتداد دارد. بسیاری از گونه های گیاهی موجود در این جنگلها امروزه به صورت فسیل در اروپا یافت می شوند.

   به همین دلیل از این جنگلها به عنوان "فسیل زنده" یا "موزه طبیعی" یاد می شود. در پایان عصر یخبندان و از بین رفتن جنگلهای اروپا و آمریکا به دلیل سرمای بسیار زیاد، این جنگلها به دلیل وجود اقلیم معتدل ناشی از وجود دریای خزر و رشته کوههای البرز به حیات خود ادامه داده و پس ازاتمام دوره یخبندان گونه های گیاهی از این جنگلها به اروپا و شمال آمریکا گسترش یافت؛ به همین دلیل از این جنگلها به عنوان مادر جنگلهای جوان اروپا و شمال آمریکا یاد می شود. از گونه های درختی منحصر بفرد هیرکانی می توان به گونه انجیلی (Parrotia persica یا Persian Ironwood) اشاره کرد که با رنگ های منحصر بفرد طبیعی خود در پاییز جلوه ای خاص به این جنگلهای بی نظیر می بخشد که تنها منطقه پراکنش طبیعی آن سواحل جنوبی دریای خزر است.

  این جنگلها در گذشته ای نه چندان دور قلمرو پستانداران بزرگی چون ببر مازندران بوده است که به دلیل شکار بیشاز حد و از بین رفتن زیستگاه منقرض شد. امروزه پستانداران مهمی جنگلهای هیرکانی را پناهگاه خود قرار داده اند

  که از آن جمله می توان به پلنگ (Persian leopard (Panthera pardus saxicolor, syn. Panthera

  ciscaucasica)، padus کل و بز، و گربه وحشی اشاره کرد که از جمله پستانداران در معرض خطر لیست IUCNهستند. لازم به ذکر است که گونه پلنگ موجود در جنگلهای هیرکانی بزرگترین زیرگونه از این جنس بوده و ایران بزرگترین جمعیت این گونه در جهان را دارا می باشد و پارک جنگلی گلستان و منطقه البرز مرکزی یکی از بهترین

  زیستگاههای این گونه محسوب می شود.

  این جنگلها بیش از 3000 گونه از گیاهان آوندی، حدود 180 گونه پرنده، 31 گونه خزنده، و حدود 40 درصد ازدوزیستان ایران را در بر می گیرد که با توجه به مساحت اندک آن نسبت به سطح کشور، تنوع زیستی بی نظیری راشامل می شود.

  قربانعلی محمد پور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان ثبت جهانی هیر کانی را بعنوان  دومین اثر میراث طبیعی ایران پس از کویر لوت در فهرست میراث جهانی چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو آذربایجان به مردم ایران وخصوصا استان گیلان تبریک گفت وافزود :

  ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو که از مدتها قبل مورد توجه دولت ایران بوده است به یکی از اولویت های ایران در سال 2017 تبدیل شد. در مجموع تعداد 12 سایت در سه استان گیلان، مازندران و گلستان با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان محیط زیست، سازمان جنگل ها و مراتع و دانشگاه تربیت مدرس و بنیاد سوکوی آلمان برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو پیشنهاد شد که مساحت محدوده اثر برای ثبت در فهرست میراث جهانی در مجموع 129484 هزار هکتار و مساحت محدوده بافر یا محدوده سپر 177128هزار هکتار است که در مجموع 306613 هزار هکتار از جنگلهای هیرکانی یا حدود 7% از آن را شامل می شود.

  وی با اشاره به این که سایتهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی شامل پارک جنگلی گلستان، منطقه حفاظت شده جهان نما و جنگل ابر و افراتخته در استان گلستان، منطقه حفاظت شده بولا، الیمستان، واز، کجور، چهارباغ و خشکه داران در استان مازندران و مناطق حفاظت شده سیاهرود رودبار، گشت رودخان و لیسار در استان گیلان هستند.افزود :

  سه سایت ثبت شده در استان گیلان شامل بخش غربی جنگلهای هیرکانی و از جمله پربارش ترین و مرطوب ترین سایتهای ثبت شده هستند. سایت لیسار و گشت رودخان شمالی ترین و غربی ترین سایتهای ثبت شده بوده و سیاهرود رودبار در جنوب گیلان، با دارا بودن توده جنگلی کوهستانی بسیار منحصر بفرد، درختزارهای سوزنی برگ واکوتونهای کوهستانی و تنوع اقلیمی یکی دیگر از سایتهای قرار گرفته در این لیست است. این سایتها علاوه بر تنوع اکولوژیکی، زیستگاه گونه های گیاهی و جانوری بی نظیری هستند.

  محمدپور در ادامه گفت :  در بهمن ماه سال 1396 پس از تدوین و ارسال پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به یونسکو، ارزیابی اولیه ازپرونده توسط کارشناسان این سازمان انجام شد. پس از این مرحله، به منظور انجام بازدید میدانی ارزیابان IUCN درتاریخ 30/8/1397 وارد ایران شدند. این ارزیابان خانم Sussana Linderman از کشور فتلاند و آقای Hervé

  Lethier از کشور فرانسه بودند.و بازدید از سایتهای پیشنهادی از استان گلستان و سایت جهان نما آغاز شد و در تاریخ8/8/1397 در سایت سیاهرود رودبار در استان گیلان به پایان رسید. لازم به ذکر است که قبل از ورود ارزیابان،آماده سازی سایتها از جمله نصب تابلوهای راهنما، اطلاع رسانی به مردم و مسئولین از طریق چاپ بروشور،برگزاری جلسات متعدد با مردم و مسئولین محلی و استانی، شناسایی مسیرهای دسترسی به سایتها و برنامه ریزی برای حضور ارزیابان انجام شد.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت : پس از اتمام ارزیابی، گزارش ارزیابان مبنی بر تایید ویژگیهای منحصر بفرد جهانی جنگلهای هیرکانی در اردیبهشت ماه سال 1398 به صورت محرمانه به کمیته میراث جهانی و کشور ایران ارسال شد و در نهایت در تاریخ 14تیرماه سال 1398 و در چهل و سومین اجلاس جهانی یونسکو در کشور آذربایجان، جنگلهای هیرکانی به عنوان دومین میراث طبیعی ایران پس از تلاشهای فراوان محققان و دست اندرکاران منابع طبیعی، محیط زیست و میراث فرهنگی کشور از بالاترین سطوح مدیریتی تا ادارات استانها و شهرستانها، NGOها و مردم محلی، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد تا این میراث باستانی منحصر بفرد به نام ایران و برای جهانیان تا ابد باقی بماند.

  وی خاطر نشان کرد : ایران دارای 23 اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی است و جنگلهای هیرکانی به عنوان 24 امین اثر ثبت شده ودومین اثر طبیعی پس از کویر لوت در این فهرست قرار گرفته است. وقتی یک اثر در فهرست جهانی این سازمان ثبت می‌شود همه اعضای کنوانسیون 1972 که 191 کشور عضو آن هستند و 1092 اثر طبیعی، فرهنگی، ترکیبی و منظر فرهنگی از 167 کشور در فهرست آن جای گرفته است، متعهد هستند با مشارکت جهانی از آن مراقبت کنند.

  محمدپور بااشاره به این که اعتبار ناشی از پیوستن به کنوانسیون و داشتن محوطه‌هایی که در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌اند، عاملی است که سبب افزایش توجه و آگاهی کشورهای عضو نسبت به حفاظت از این میراث می‌شودگفت : حفاظت از این آثار در زمان جنگ به عنوان مکان‌های امن و معرفی حرفه‌ای و شایسته آثار به زبان‌های مختلف در کشورهای جهان که زمینه ساز شکل‌گیری مقاصد مهم گردشگری دنیا شده و معمولاً در اقتصاد کشورها و جوامع محلی نقش بسزایی دارد، از جمله نتایج مثبت و مهمی است که از این اتفاق مهم جهانی حاصل شده است.

  وی اشاره داشت :یکی از مزایای مهم پذیرش کنوانسیون، خاصه برای کشورهای در حال توسعه، دستیابی به صندوق میراث جهانی است و به منظور شناسایی، حفاظت و معرفی محوطه‌های میراث جهانی، سالانه اعتباری در اختیار کشورهای عضوقرار می‌گیرد. همچنین در مواردی که آسیب‌های انسانی یا طبیعی به این محوطه‌ها وارد می‌شود، کمک‌های فوری برای تعمیر این آسیب‌دیدگی‌ها در اختیار کشورهای عضو قرار می‌گیرد. در مورد فهرست میراث جهانی در خطرنیز توجه و کمک‌های مالی ملی و بین‌المللی بر محافظت از این محوطه‌ها که به طور خاص در معرض خطر قراردارند، اختصاص می‌یابد. همچنین بر اساس قوانین ایران، پس از ثبت یک اثر در فهرست میراث جهانی، این آثاربودجه جداگانه ای برای حفاظت و احیا و ... از طرف دولت دریافت می کنند.

  محمد پور درپایان خاطر نشان کرد :امروزه مفهوم میراث جهانی تا به آن حد پذیرفته شده که محوطه‌هایی که در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌اند، عاملی برای جذب کمک‌های بین‌المللی به شمار می‌روند و به همین سبب می‌توانند از منابع گوناگون، کمک‌های مالی متعلق به طرح‌های حفاظت از میراث جهانی دریافت کنند. علاوه بر این، محوطه‌هایی که در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌اند، از طراحی و اجرای برنامه‌های جامع مدیریتی سود می‌برند، برنامه‌هایی که اقدامات محافظتی و شیوه‌های نظارتی متناسبی را شامل می‌شود. به منظور حمایت از این طرح‌های جامع، متخصصان، آموزش‌های فنی لازم را به تیم‌های بومی مدیریت محوطه‌ ارائه می‌دهند،بنابراین ثبت جنگلهای هیرکانی در لیست میراث جهانی یونسکو می تواند سهم زیادی در معرفی حرفه ای و شایسته طبیعت، فرهنگ و تمدن ایران علی الخصوص گیلان به زبان های مختلف در سطح بین المللی داشته و موجب جذب گردشگر و رونق اقتصادی برای این استان و جوامع محلی نزدیک به این سایت ها باشد و حفاظت از این مناطق رادر سطح بین المللی ارتقاء بخشد.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ