.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار استان
 • کد خبر: 961e481
 • دیدار مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با استاندار در هفته محیط زیست
 • 1398/3/20 دوشنبه2019-06-10T22:48:04+04:30.
 • همزمان با گرامی داشت هفته محیط زیست، صبح امروزنشستی باحضوراستاندار گیلان ، مدیر کل حفاظت محیط زیست و معاونین اداره کل  در محل دفتر استانداری گیلان برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان، در سومین روز از هفته محیط زیست٬ قربانعلی محمد پور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان به همراه معاونین اداره کل در دیداری با استاندار گیلان به ارایه  گزارش عملکرد اداره کل حفاظت محیط زیست استان پرداخت.

  سالاری در این دیدار که در دفتر استاندارگیلان انجام پذیرفت، با تبریک هفته محیط زیست بیان داشت  : اهمیت منابع طبیعی و محیط زیست گیلان در افکار عمومی استان، رویکردی بسیار مطلوب بوده و توجه به محیط زیست از نقاط قوت مردم استان است.

  وی با بیان اینکه مردم و افکار عمومی گیلان به سلامت عمومی و محیط زیست توجه ویژه‌ای دارند و در این حوزه به حق مطالبه‌گر هستند، تصریح کرد: اولویت دادن به محیط زیست و قرار دادن این مهم به عنوان خط قرمز ٬ محور فعالیت مدیران دستگاه‌های اجرایی استان است اما در این مسیر احساسی و افراطی تصمیم نمی‌گیریم.

  سالاری تاکید کرد: نباید محیط زیست را پای مسائلی همچون اشتغال و رونق کسب‌وکار ذبح کرد اما باید مثل رویه‌ای که کشورهای توسعه یافته دارند با جانمایی درست و بهره گیری از دانش صنعتی و تکنولوژی روز دنیا در جهت تولید و ایجاد اشتغال که همسو با محیط زیست است، تلاش کنیم.

  وی با بیان اینکه "نه گفتن" از زاویه زیست محیطی در پروژه های مرتبط با توسعه، فرایندی آسان است اما بررسی، تعدیل و اصلاح همراه با برنامه دهی و در صورت لزوم جابجایی مکان اجرای طرح ها امری تاثیرگذار است که نگاه علمی و کارشناسی می طلبد، افزود: این نیاز را می‌توان خارج از سازمان با بهره گیری از نظر متخصصان و اساتید دانشگاهی،مهندسان مشاور، فعالان محیط زیستی و صاحب نظران این حوزه دنبال کرد.

  نماینده عالی دولت در گیلان یادآور شد: در تمام موارد و موضوعات مرتبط با سازمان محیط زیست دو جنبه مورد توجه وجود دارد که در جهت اول بحث امنیت سرمایه‌گذاری ،اشتغال و تولید قرار دارد و در جهت دیگر صیانت از محیط زیست که باید بین این دو با تعدیل موضوع اول و با رعایت کامل موضوع دوم، سازگاری منطقی ایجاد کرد.

  استاندار گیلان به برخی موضوعات مرتبط با محیط زیست گیلان اشاره کرد و افزود: با توجه به اهمیت این موضوعات و مباحث مطرح شده که بعضا موجب نگرانی افکار عمومی می‌شود، ضرورت دارد بدون پیش‌داوری و نگاه احساسی، صاحب نظران علمی، دانشگاهیان، فعالین اجتماعی و رسانه ها و مسوولین ذی‌ربط نسبت به بررسی حتی المقدور میدانی موضوع اقدام و نتایج خود را به جامعه ارائه دهند.

  دکتر سالاری همچنین به موضوع پروژه های عمرانی در استان پرداخت و گفت:در اجرای این پروژه ها، آسیب به محیط زیست خط قرمز ما است و لازم است تا در صورت اثبات بروز کمترین مشکل در حوزه محیط زیستی از ادامه آن جلوگیری و یا راهکاری جایگزین ارائه گردد.

  در ادامه مدیرکل حفاظت محیط زیست ، ضمن تقدیر و تشکر از استاندار و حمایت های دولت تدبیر و امید  با اشاره به امور جاری حفاظت محیط زیست گیلان بر افزایش 500 درصدی اعتبارات تملک و دارایی این اداره کل تاکید و این رویکرد را حاصل نگاه های روشن بینانه مدیران ارشد استان قلمداد نمود. وی با توصیف اینکه حاصل این رشد چشمگیر  افزایش بیش از 4400 متر مربع ساخت و ساز در حوزه حفاظت بوده،گسترش این زیر ساخت ها را از عوامل مهم حفاظت از عرصه های ارزشمند مناطق چهارگانه محیط زیست  استان دانست.افزایش بیش از 50 نیروی زبده به کادر حفاظت محیط زیست استان از دیگر آثار مهم این رویکرد قابل تقدیر بوده است.محمدپور بااشاره به کاهش قابل توجه صنایع آلاینده استان از سال 1392 تا کنون این موفقیت قابل ذکر  را ناشی ازپایش شبانه روزی واحد های صنعتی تولیدی و خدماتی دانست که تنها در سال 1397 از مجموعه 3200 صنعت بزرگ و کوچک در سطح استان نزدیک به 1500 مورد پایش انجام پذیرفته و ماحصل این پایش ها با بهبود سطح عملکرد اهرم های حفاظتی صنایع (سیستم های تصفیه پساب و آلاینده های هوا )بوده و یا بواسطه صدور اخطاریه های قانونی و تشکیل پرونده های قضایی، فعالیت بخشی از صنایع متخلف اصلاح  یامتوقف گردیده است.وی تعداد واحد های آلاینده محیط زیست در سال 1394 را 94 واحد ذکر نمود که این تعداد در سال 1397 به تعداد 44 واحد کاهش یافته است.

  محمدپور با اشاره به معضل پیچیده پسماند در استان گیلان عدم کارکرد کارخانه های کود آلی (کمپوست)با ظرفیت  کامل را از ضعف های جدی متولیان امر دانست و بیان داشت با رشد و گسترش این کارخانه ها  و افزایش راندمان آنها می توان به بهبود مدیریت پسماند در استان امید وار بود. وی با اشاره به تمایل بخش خصوصی در احداث واحد تولید بیوگاز از پسماند در شرق گیلان با مرکزیت لاهیجان حمایت از این سرمایه گذاری را عاملی تاثیر گذار بر روند بهبود مدیریت پسماند استان در شرق گیلان دانست و از استاندار جهت حمایت همه جانبه در این زمینه استمداد طلبید.

  وی در ادامه این دیدار صمیمانه  با اشاره به 21 منطقه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان به تعارضات جوامع بومی و تداخل پاره ای از فعالیت های انسانی با آن بیان داشت که به استناد ماده 38 قانون برنامه ششم توسعه و تدقیق در مرز های مورد تصرف مناطق  تاکنون تعداد 66 روستا از مناطق تحت مدیریت خارج گردیده و تعارضات موجود به حداقل آن کاهش یافته است.از طرفی با تشکیل پرونده های حقوقی متعدد در مراجع قضایی و یاوری های همیشگی این مراجع از سال 1397 تاکنون از 236 هکتار از مناطق چهارگانه رفع تصرف شده و این سرزمین های ارزشمند مجددا به کالبد اراضی مورد مدیریت حفاظت محیط زیست گیلان پیوسته اند.

  پایش مداوم سواحل بواسطه نمونه برداری های مستمر از طریق 24 ایستگاه نمونه برداری و 600 مورد نمونه برداری و همچنین پایش فصلی رودخانه ها از 18سرشاخه رودخانه های مهم استان،تجهیزکلیه 36 بیمارستان استان به سیستم فاضلاب تا سال 1398 با پیگیری های حفاظت محیط زیست استان و تعامل دانشگاه علوم پزشکی گیلان از دیگر نکات قابل ذکر در ارایه عملکرد مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان در دفتر استاندار بوده است.


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ